1. Proužek (čip) sledující datum spotřeby potravin
Co tento vynález řeší?
lepší kontrola potravin a zboží krátkodobé spotřeby, resp. jejich data expirace
Nápad
Představte si, že by u potravin a léků bylo možno nastavit dobu použití. Můžeme to nazvat i dobou trvanlivosti či datem spotřeby, jak to známe. Takže např. jogurt má max. dobu spotřeby 11 dní. Nebo olomoucké tvarůžky 21 dní. Jak však okamžitě zjistit, že u takového zboží doba expirace vypršela nebo že se blíží ke konci?
Návrh řešení: štítek, na němž se bude měnit barva podle data spotřeby
Na obal takového výrobku by se přilepila jednoduchá malá samolepka (štítek) nebo malý, uzký pásek (něco jako lakmusový papírek), která by zaznamenával takovouto expirační dobu. Pokud by bylo zboží čerstvé (např. jogurt, paštika, tatranky...), byl by papírek celý zelený. Pokud z celkové doby pro datum spotřeby uplynulo např. 30 %, barva se změní na žlutou. A pokud zbývají např. poslední 2 dny, pásek má barvu oranžovou. Po překročení data spotřeby proužek zčervená.
Samozřejmě, že stávající systém s jasným označením posledního možného dne spotřeby by zůstal zachován, tento "grafický" ukazatel by jej doplňoval. A potravinový inspektor by měl utrum!
V čem vidím výhodu tohoto řešení?
Na první pohled je zcela zřejmé, v jakém stavu se dané zboží nachází. Důchodce, který špatně vidí na písmenka, nebo třeba prodavačka nebo dodavatel (merchandiser) vidí okamžitě, kterému zboží se rychle blíží datum spotřeby, které jej již překročilo a které je úplně čerstvé.
Lidé (i zvířata) vnímají svět především pomocí barev a barvy fungují jako jednoduchá výstražná znamení - pro děti, pro dospělé i pro důchodce (př. semafor).
Plusy a přínosy
- graficky velmi jednoduché řešení, které by zákazníka upozorňovalo na to, kolik ještě dnů zbývá do data expirace. Tím pádem daleko rychlejší orientace v obchodě jak na straně zákazníka, tak na straně prodejce, a tím pádem i v nákladech na prošlé zboží. Totéž se týká uložení potravin doma, např. v ledničce, kde bude na první pohled zřejmé, které potraviny už prochází a bylo by dobré je co nejdřív je zkonzumovat.
- Barevné odlišení by bylo by určeno např. lidem se zhoršeným zrakem, prodavačkám v obchodě, které by při inventuře velice rychle jedním pohledem odhalily, co se jim "kazí" a co je tedy potřeba velmi rychle prodat. A také dětem, které ještě neumějí číst.
- zvýšení hygienických standardů, předcházení případným nemocem spojeným s konzumací prošlého jídla.
- v případě, že producenti tohoto typu zboží a jeho prodejci budou dostatečně flexibilní a naučí se tento systém efektivně používat, pravděpodobně prodají víc tohoto typu než konkurence, která podobný systém nepoužívá. Bylo by dobré, aby implementace tohoto způsobu značení potravin zůstala pouze dobrovolná, a ne nařízená shora (jako jsou např. energetické štítky u elektrických spotřebičů a žárovek).
- snížení celkového plýtvání potravin,
- větší pravděpodobnost, že se k zákazníkům dostane vždy čerstvé zboží, větší tlak na obchodníky k tomu, aby jejich zboží bylo stále čerstvé --> větší komfort pro zákazníka,
- ideálně by na to mohl byl navázán i systém slev (čím blíž ke konci spotřební lhůty, tím větší sleva).
- možnost rozšířit tento systém i na jiné druhy zboží. Např. u léků, které jsou drahé, by docházelo k velkým úsporám, pokud by legislativa umožňovala je znovu použít.
- sníží se pravděpodobnost možného poškození tohoto typu zboží, když si jej zákazníci budou prohlížet a ohmatávat. Na první pohled zjistí, zda je čerstvé.
Mínusy a možné komplikace
- Vyšší pořizovací náklady na tento typ obalů; časem by ta cena technologií ale určitě klesla.
- Každé zboží má jinou lhůtu spotřeby, takže proužek by asi musel být nějakým způsobem "programovatelný", pokud by měl být univerzální pro všechny druhy zboží.
- Ochota samotných producentů a prodejců používat tento systém. Je evidentní, že pokud by v prodejnách zůstavala cena zboží se zeleným štítkem a oranžovým štítkem stejná, zákazníci by vždy sáhli po čerstvějším zboží. Tzn., že pokud by prodejci zboží s bližší dobou expirace nezlevnili, mohlo by se stát, že jim v regálech zůstane.
Jestli už něco podobného existuje, nemám zdání. Víte-li o něčem podobném, šup s tím sem :)
Náhledy fotografií ze složky Obalová technika