Obalová technika
Obaly na potraviny a léky s barevným vyznačením spotřební lhůty
Dneska jsem vyhazoval nějaké staré léky. Ač nejsem hypochondr, tak vždycky u nás doma nějaké prášky najdou. Co mně poměrně dost vadí, je to, že ne všechny léky vždy doberu a pak nám doma nějaké zbudou. A bohužel často vyprší doba jejich použití.
To mě přivedlo na jednu myšlenku.
Představte si, že by u potravin a léků bylo možno nastavit dobu použití. Můžeme to nazvat i dobou trvanlivosti či datem spotřeby, jak to známe u potravin. Takže např. jogurt má max. dobu spotřeby 11 dní. Na obal takového výrobku by se přilepila jednoduchá malá samolepka (štítek), která by obsahovala takovouto expirační dobu. Na začátku by tato samolepka měla bílou barvu, která by s postupujícím časem tmavla nebo jiným způsobem měnila barvu (z bílé přes světle modrou až do fialové). V okamžiku, kdy by datum spotřeby byl překročen, samolepka by zčernala nebo třeba zčervenala. Samozřejmě, že stávající systém s jasným označením posledního možného dne spotřeby by zůstal zachován, tento "grafický" ukazatel by jej doplňoval.
Přineslo by to tyto výhody:
1. graficky velmi jednoduché rozlišení, které by zákazníka upozorňovalo na to,
kolik ještě dnů zbývá do data expirace
2. větší tlak na obchodníky k tomu, aby jejich zboží bylo stále čerstvé --> větší komfort pro zákazníka
3. u léků to předpokládá velké úspory. Pokud by tímto způsobem měnila barvu celá krabička léků nebo tubička s mastí, uživatel by byl včas upozorněn na to, kolik mu zbývá času na vrácení léků do lékárny. Opětovná distribuce těchto nevyužitých léků těm potřebným by přinesla velké úspory. Ceny léků jsou dost vysoké.
4. spotřebitel by měl poměrně snadnou orientaci doma (v ledničce) v tom, které potraviny je nutné rychle spotřebovat. Barevné odlišení by bylo by určeno např. lidem se zhoršeným zrakem, prodavačkám v obchodě, které by při inventuře velice rychle jedním pohledem odhalily, co se jim "kazí" a co je tedy potřeba velmi rychle prodat. A také dětem, které ještě neumějí číst.
5. ideálně by na to mohl byl navázán i systém slev (čím blíž ke konci spotřební lhůty, tím větší sleva).