4. Binergetické panely
Co tento vynález řeší?
využívání solární energie a kinetické energie dopadajících kapek deště zároveň
Nápad
Už mockrát mně napadlo, dalo-li by se využít kinetické energie dešťových kapek. Jsou země, kde poměrně často prší a solární panely mají tedy jen poměrně malý přínos. Podle Wikipedie je nejdeštivější místo na světě Kauai na Havaji (průměrné roční srážky 12 090 mm), nejvyšší srážky úhrnem za rok dopadají v Čérápuňdží v Indii (26 461 mm) a nejprudší déšť zažívají lidé v Guadeloupe na Malých Antilách (38,1 mm za jednu minutu). A navíc: když je noc, tak solární panely tak jako tak negenerují žádnou energii. Ale pokud by v noci pršelo a tyto panely by dokázaly vyrábět elektřinu, byla by to paráda!
Návrh řešení
Tyto panely, které jsem označil jako binergetické, by nejem v těchto oblastech nalezly široké uplatnění. A vůbec největší uplatnění by měly tzv. "trinergické panely", zlepšovák, které by dokázal zachytit, kombinovat a kumulovat energii větru, deště i Slunce na jednom střešním panelu. A to současně ze všech tří zdrojů najednou. Další možností je získávání energie z těchto tří zdrojů tak, že by počítačová aplikace automaticky vyhodnocovla aktuální efektivitu každého z těchto zdrojů energie a flexibilně by mezi nimi přepínala. Společně s energií vyrobenou lidmi v posilovně nebo zachycenou fotovoltaickými články na parapetech by to byl další krok k energetické nezávislosti.
Plusy a přínosy
- efektivní využití více zdrojů obnovitelné energie
- "úplná" využitelnost deště — nejdřív vyrobí energie, poté je vodu možné přefiltrovat, vyčistit a použít např. na umývání nádobí, sprchování, splachování
- snížení nákladů na energie
- zhodnocení nemovitosti
- využívání obnovitelného zdroje energie
Mínusy a možné komplikace
- vyšší výrobní, a tím pádem i pořizovací náklady,
- zpočátku zřejmě nákladná technologie.
Současný stav — počátek r. 2021
už to funguje:
Nový hybridní solární článek dokáže proměňovat v energii i dešťové kapky